Log in

Login

Awards

Society of Nematologists Annual Meeting Student Travel Awards

Click here for details of the awards

Call for Award Nominations for 2021

Click here for details of award nomination

Honorary Members

1968  A. D. Baker

1968  E. M. Buhrer

1968  B. G. Chitwood

1968  J. R. Christie

1968  G. Thorne

1969  A. L. Taylor

1970  M. W. Allen

1971  L. A. P. DeConnick

1972  M. T. Franklin

1973  H. R. Wallace

1975  R. C. Baines

1976  R. S. Pitcher

1977  H. W. Reynolds

1978  C. W. McBeth

1979  J. N. Sasser

1980  W. F. Mai

1981  L. I. Miller
1982  F. G. W. Jones
1983  C. J. Nusbaum
1984  J. W. Seinhorst
1985  A. C. Tarjan
1988  D. J. Raski
1989  V. H. Dropkin
1990  C. E. Taylor
1991  H. J. Jensen
1992  J. H. O’Bannon
1993  K. R. Barker
1994  M. Luc
1997  S. D. Van Gundy
2001  V. R. Ferris
2004  B. Y. Endo
2005  A. V. Coomans
2007  I. Andrassy
2009  J. M. Webster
2012  R. S.  Hussey

Excellence in Teaching Nematology

2013 Edward C. McGawley

2014 No award

2015 No award

2016 Edward P. Caswell-Chen

2017 No award

2018 No award

2019 No award

2020 No award   

2021    Adler Dillman

Meritorious Service Award

1986 John T. Fulkerson

John M. Webster Outstanding Student Award  

2007 Jing Jin

2008 No award

2009 No award

2010 T. J. Bliss

2011 Paulo Vieira

2012 Adler Dillman

2013 Samantha Lewis

2014 No award

2015 Horacio Lopez-Nikora

2016 Abolfazl Hajihassani

2017 Gary J. Phillips

2018 No award

2019 Tiffany Baiocchi

2020 No award

2021 Catherine Wram


Best Economic Nematology Paper

1979

D.C. Norton

J. Tollefson

P. Hinz

S.H. Thomas


1980

A.W. Johnson

D.R. Sumner

C.A. Jaworski


1981

N.A. Minton

M.B Parker

C.E. Perry


1982

K.R. Barker

F.A. Todd

W.W. Shane

L.A. Nelson


1983

D.A. Smittle

A.W. Johnson


1984

D.P. Weingartner

J.R. Schumaker

G.C. Smart


1985 R.A. Bedding
1986

S.R. Koenning

D.P. Schmitt

K.R. Barker



Fellows of the Society

1981 H. J. Jensen

1981 V. G. Perry
1981 D. J. Raski
1981 H. H. Triantaphyllou
1982 A. V. Coomans
1982 V. H. Dropkin
1982 J. H. O’Bannon
1983 A. F. Bird
1983 I. J. Thomason
1983 B. M. Zuckerman
1984 A. M. Shepherd
1984 A. Triantaphyllou
1984 S. D. Van Gundy
1985 V. R. Ferris
1985 A. M. Golden
1985 R. H. Mulvey
1986 K. R. Barker
1986 E. Cohn
1986 M. Luc
1987 G. W. Bird
1987 J. M. Webster
1988 B. Y. Endo
1988 L. R. Krusberg
1988 U. Wyss
1989 M. Ichinohe
1989 D. C. Norton
1990 A. W. Johnson
1990 A. R. Maggenti
1990 R. Rodriguez Kabana
1991 F. E. Caveness
1991 D. W. Dickson
1991 G. D. Griffin
1992 C. H. Heald
1992 R. S. Hussey
1992 N. A. Minton
1993 N. Ishibashi
1993 B. R. Kerry
1993 F. Lamberti
1994 R. A. Sikora
1994 D. L. Trudgill
1994 J. A. Veech
1995 H. Ferris
1995 J. M. Ferris
1995 D. H. Wall
1996 D. J. F. Brown
1996 K. Evans
1996 R. D. Riggs
1997 R. R. Gaugler
1997 J. Pinochet
1997 G. C. Smart
1998  R. A. Bedding
1998  D. P. Schmitt
1998  S. D. Van Gundy
1999  J. G. Baldwin
1999  E. Geraert
2000  H. K. Kaya
2000  S. A. Lewis
2001  R. N. Perry
2001  D. Sturhan
2002  D. J. Chitwood
2002  Y. Mamiya
2002  B. A. Weischer
2003  G. R. Noel
2003  J. L. Starr
2004  P. A. Roberts
2004  V. M. Williamson
2005  D. L. Riddle
2005  E. C. Bernard
2006  Roger Cook
2006  Robert T. Robbins
2007  Bradley Hyman
2007  Gregor Yeates
2008  Larry W. Duncan
2008  Graham Stirling
2009  Robin M. Giblin-Davis
2009  Parwinder S. Grewal
2010  Robert McSorely
2010  Maurice Moens
2011   Robin N. Huettel
2011  Tom O. Powers
2012  Terry N. Niblack
2012  Eric L. Davis
2013  Ann MacGuidwin
2013  David McK. Bird
2014  Renato Inserra
2014  Andrew Nyczepir
2015 Saad Hafez
2015 W. Kelly Thomas
2015 Thomas J. Baum
2016 Gregory L. Tylka
2017 David I. Shapiro-Ilan
2018 Brent Sipes

2019 Jon D. Eisenback

2020 No award

2021 Patricia Timper


Best Student Paper/Poster Awards

1968  Barbara Muse

1969  Neil A. Lapp
1970 No award
1971  Michael McKenry
1972  Parvis Jatala
1973 No award

1974 Thomas Rutherford

1975   Jimmy R. Rich
1976  Paul Friedman
1977   Robert McSorely
1978  Jon D. Eisenback
1979  Ronald F. Carter
1980  Robin M. Giblin
1981  Robin N. Huettel
1982  Graciela A. Godoy
1983  Sonya D. Mobbs
1984  Philip R. Esbenshade
1985  Anthony D. Radice
1986  Edna Pableo
1987  William Wadsworth
1988  Patricia Timper
1989  Luis A. Payan
1990 No award

1991  Miriam Kaplan

1992  Karen R. Wendt
1993 No award

1994 No award

1995  John C. Veremis

1996 No award

1997  Zhongxiao  Chen

1998  Jennifer Anderson
1999  L. T. Luong
2000 No award

2001  Makedonka Dautova

2002  Katrien Carlens
2003  Paula Agudelo
2004  Paula Agudelo
2005  Jack Qiu
2006  T. J. Bliss
2007  Erik Ragsdale
2008 No award

2009  Christian Hillnhutter

2010  T. J. Bliss
2011  Daisy Fu
2012  Haley Smith
2013  J Bradley Shaver
2014 No Award

2015 Dana Blackburn

2016 Nathan Redding
2017 Emily Feist
2018 Lois Taylor
2019 Dong-gyu Kim

2020 No award

2021  J. Parr McQueen

Syngenta Crop Protection Award

1979 Al Taylor
1980 Dewy Raski
1981 J.N. Sasser
1982 A.J. Overman
1983 George Bird
1984 Howard Ferris
1985 H.W. Lembright
1986 Rod Rodriguiz-Kabana
1987 W.J. Apt
1988 Don Dickson
1989 Mike McKenry
1990 Gerry Santos
1991 John Radewald
1992 Bob Dunn
1993 Jimmy Rich
1994 Phil Roberts
1995 Becky Westerdahl
1996 Jon Eisenback
1997 Ole Becker
1998 Brent Sipes
1999 Greg Tylka
2000 Stephne Koenning
2001 John Mueller
2002 Parwinder Grewal
2003 Thomas Baum
2004 Isgouhi Kaloshian
2005 Kris Lambert
2006 Patricia Timper
2007 Billy Crow
2008 Andrea Skantar
2009 Kathy Lawrence
2010 Janete Brito
2011 No award
2012 Koon-Hui Wang
2013 Andreas Westphal
2014 Paula Agudelo
2015 Weimin Ye
2016 No award
2017 Raquel Campos-Herrera
2018 Benjamin Mimee
2019 Paulo Vieira
2020  No award

2021 No award

Three Minute Thesis Competition

2018 Benjamin Waldo

2019 Deepak Haarith

2020 No award

2021 Scott Anderson


Society of Nematologists

 P.O. Box 190

Mesilla Park, New Mexico 88047


societyofnematologists@gmail.com

©All Rights Reserved. Society of Nematologists